Vermikompost — velký pomocník v ekologickém zahradničení

Publikováno 29.5.2022

Pokud chcete svým rostlinám dát to nejlepší a ještě zužitkovat zbytky z kuchyně, tak je vermikompostér ideální řešení.

Ne každý vlastní zahradu, ale pokojové květiny nebo balkónek plný rostlinek máme k dispozici skoro všichni. Pokud chcete svým rostlinám dát to nejlepší a ještě zužitkovat zbytky z kuchyně, tak je vermikompostér ideální řešení.

Nemusíte hned pořizovat designový kus za tisíce. Pro začátek si vystačíte například s klasickými jídlonosiči, nebo třemi kyblíky. Jak ho vyrobit po domácku jistě seženete na internetu. Má to však jeden zádrhel, a to při zabydlování žížalkami.

Ano, nabízí se možnost, a pro děti i velká zábava, nachytat si je, ale i když jsou naše žížaly určitě velcí dříči, do vermikompostéru patří kalifornské žížaly. Jsou totiž vyšlechtěné na zpracování biologického odpadu a pro chov v interiéru. Dobrým výchozím bodem pro začátečníky, kteří si vermikompost chtějí vyzkoušet, je internetová stránka www.mapko.cz. Zde si můžete najít toho, kdo ve vašem okolí žížaly chová, kontaktovat ho a domluvit se na předávce.

Jakmile budete mít nové pomocníky doma, práce pro obě strany teprve začíná. Než se dostaví nějaký výsledek v podobě žížalího čaje, nebo kompostu trvá to minimálně měsíc, ale většinou delší dobu. Žížaly se potřebují zabydlet a to jim umožníte pravidelným přísunem biodpadu. Čím a jak často nové spolubydlící krmit zjistíte třeba na stránkách www.kokoza.cz

Text a fotografie připravila Štěpánka Fejfárková

Přejít nahoru