Plánováním k bohaté úrodě – osvědčené tipy, jak na to

Publikováno 19.3.2022

S dobrým plánem máte bohatou úrodu v kapse. Nebojte, nejde o raketovou vědu. Základem je osevní plán, který kromě očekávané sklizně zohlední i nároky rostlin a podmínky na vaší zahradě. Mám pro vás pár jednoduchých tipů, na co v plánu pamatovat.

Právě teď je ideální čas připravit si plán výsevů. Když zkombinujete jednotlivé plodiny nejen na záhonu, ale i v čase, dokážete svou zahrady využít daleko efektivněji. Vezměte v úvahu i nároky na množství živin v půdě. Vaše letošní sklizeň může být bohatší, když se přidržíte ověřeného postupu.

Pozor, některé rostliny spolu nekamarádí!

V rámci plánování nezapomeňte, že se některé druhy zeleniny spolu kamarádí, zatímco jiné se bytostně nesnášejí. Ty je potřeba od sebe držet dál. Navazovat by na sebe neměly ani časově. Stejně tak je potřeba oddělit blízké příbuzné, jako například okurky a cukety. Ty si totiž mohou mezi sebou snáze předávat choroby i škůdce.

Čím tedy začít?

Abyste si mohli naplánovat správné rozmístění zeleniny, potřebujete znát důležité základní míry vaší zahrady. Proto si nejprve změřte rozměry záhonů, kam chcete vysévat či sázet. Hodit se vám bude také nákres, v němž si vyznačíte čerstvě vyhnojené části. To pro vás bude důležitým vodítkem, jelikož se jednotlivé plodiny liší svými nároky na množství živin v půdě a nahodilý přístup by se vám tak nemusel vyplatit.

Co budu letos pěstovat?

Druhým vaším úkolem bude sepsat si všechny plodiny a odrůdy, jaké chcete letos pěstovat. Určete si množství rostlin či řádků (u mrkve). Poznamenejte si i informace o sponu neboli o vzdálenosti, kterou mezi sebou musí jednotlivé rostliny, popřípadě řádky výsevů, mít. Praktické je poznamenat si, zda se jedná o popínavou odrůdu, a kolik prostoru budou jednotlivé rostliny zabírat.

Kam co rozmístit? Plánujte v prostoru i v čase

A teď už můžete začít rozmísťovat. Do čerstvě prohnojených záhonů se hodí jahody, rajčata, okurky, cukety či kedlubny (plodiny tzv. I. tratě). V dalším roce je vystřídá mrkev, salát, ředkvičky a pórek (plodiny tzv. II. tratě) a tříletý cyklus zakončují fazole, hrách či salát (plodiny tzv. III. tratě). Saláty, ředkvičky či hrášek se před sklizní na záhoncích moc neohřejí, na stejné místo si tak v jedné sezoně můžete naplánovat další plodiny. Volný prostor můžete využít také pro vysetí zeleného hnojení, které na podzim dodá půdě potřebné živiny.

Jak do plánu zahrnout pěstování na semínka?

Pokud si z některých odrůd budete chtít uchovávat semínka, musíte na to myslet i při přípravě vašeho plánu. Nezapomeňte, že například kvetoucí mrkev je poměrně vzrostlá a je třeba pro ni připravit o něco více místa. Hrášek vám na záhoně poroste zase o něco déle, což ovlivní střídání plodin v čase. Salátu musíte vysít o něco víc, jelikož část rostlin nebudete moci sníst, ale necháte je vyjít do květu. Celkově se dá říct, že semenaření je prostorově i časově náročnější.

Text pro vás připravila Klára Hrdá

 

Přejít nahoru