Léto a první sklizeň na zahrádkách

Připravila: Nikola Lusková

Jaro je pryč, pomalu přichází léto a spolu s ním i první sklizeň na zahrádkách. Mezi první plodiny, které si můžete vychutnat, patří jahody, ředkvičky, některé druhy salátů, hrášek, ale také třeba třešně a mnoho dalších druhů ovoce a zeleniny. A co je víc, než ochutnat vlastnoručně a s láskou vypěstované plodiny?

Práce, která nikdy nekončí, ale dělá radost

Práce na zahrádce je v podstatě nikdy nekončící směna, klid si užijete snad jen v zimě, ale máte-li štěstí, zahrádka se vám odvděčí bohatou úrodou. Né každého práce na zahrádce naplňuje, a taky ne všichni tu možnost mají, ale pokud ano, je skoro hřích toho nevyužít. Věděli jste například, že třeba salát umí znovu obrůst, nebo že z různých druhů zeleniny a ovoce můžete získat semínka, která pak použijete na setí? V dalších řádcích se dozvíte, jak na to!

Jak už jsme zmínili, saláty s volnými listy dokáží znovu obrůst, jak toho ale docílit? Chce to jen salát správně utrhnout! Existují v podstatě dva postupy, které můžete zkusit:

  1. odříznete-li salát cca 2,5 cm zemí, kořen zůstane neporušený a zbylý pahýl znovu obroste
  2. můžete také otrhávat pouze krajní listy a celý střed nechat, i v tomto případě vám salát vyžene nové listy

 

Sami vidíte, že postupy jsou více než jednoduché, tak je neváhejte vyzkoušet! Vychutnávat si lahodný salát o něco déle, kdo by to nechtěl.
Salát Ševča

Vytvořte si vlastní semínka!

Sklizeň plodů z vaší zahrádky ale není jediné, co vám může přinést. Věděli jste, že z některých druhů ovoce a zeleniny můžete získat semínka, která pak můžete použít další roky pro zasetí? A je to i celkem jednoduché. Využít k tomu můžete například jahody, okurky, dýni, cuketu, nebo třeba rajčata. Jak na to? Z jahod stačí odkrojit velice tenký plátek okraje, ve kterém semínka jsou, plátky poté položte na papírovou utěrku, jen nezapomeňte, že plátky musíte položit semínky nahoru. Poté je nechte několik dní schnout na suchém a teplém místě. 

U rajčat, okurek a cukety, bude postup trošku odlišný. U těchto druhů zeleniny se semínka nachází uvnitř v dužině, proto je musíte překrojit, vnitřek vydlabat a vybrat z dužiny semena. Určitě jste si už někdy všimli, že na semenech je ještě takový zvláštní povlak, ten je potřeba odstranit. Nejde to úplně jednoduše, ale máme tip, který můžete vyzkoušet. Semínka dejte do misky s vodou a nechte je na teplém místě. Tuto vodní lázeň jim dopřejte 3–4 dny. Dužina by se díky tomu měla uvolnit a vám pak půjde lépe odstranit. Semínka pak omyjte pod vodou a stejně jako u jahod je nechte uschnout. 

Pokud už máte všechna semínka dokonale vysušená a připravená na uskladnění, můžete si vzít obyčejné papírové pytlíky, semínka podle druhů rozdělit a opatrně do pytlíků nasypat. Pytlíky si popište, abyste věděli, v kterém najdete jaká semínka. Nezapomeňte připsat také datum získání semínek, ať máte přehled. Takto uchovaná semínka vám vydrží minimálně do příští sezony. 

Ať už se rozhodnete vyzkoušet trik se saláty, nebo se pustíte do výroby vlastních semínek, určitě nebudete litovat. A kdyby se náhodou nedařilo, nezoufejte, žádný učený z nebe nespadl! 

Medailonek:

Nikola Lusková

Jsem máma dvojčecích kluků, ale taky knihomolka, milovník pečení, hudby a cvičení. Protože se mi pomalu, ale jistě blíží konec “dovolené” a návrat do práce, začala jsem řešit, co dál. Díky tomu jsem se vlastně dostala ke psaní. A tak si píšu a zkouším, kam mě to zavede.

Přejít nahoru