Jak semínkovna funguje

Fungování semínkové knihovny je jednoduché. Z nabídky semínek si zájemce vybere ta, která chce zkusit vypěstovat a s nimiž chce semenařit ve své zahrádce. Řídí se přitom pravidly ohledně počtu sáčků, které si smí odnést. Bere si jen to osivo, které opravdu plánuje vysít, pro danou plodinu má odpovídající podmínky a v ideálním případě ji umí pěstovat. Pokud je to potřeba, dohledá si potřebné informace v dostupné literatuře, nebo se poradí se zkušenějším pěstitelem.

Semínka pak ve správný čas vyseje na vhodné místo ve své zahradě. Vybere ty nejlepší zdravé rostliny, označí si je a nechá jejich semínka plně dozrát. Poté je sklidí, dosuší a zbaví nečistot (luštěniny je vhodné ošetřit mrazem jako prevenci proti napadení zrnokazem). Semínka po malých dávkách (minimální počet semínek je 10 kusů) zabalí do sáčků, které popíše a následně vrátí zpět do semínkové knihovny, aby si je mohl půjčit někdo další.

Pokud se náhodou semenaření nepovede, nevadí. Semínkovna s takovou situací počítá. Je vhodné přinést zpět do Semínkovny alespoň malý dar (semínka měsíčku či jiných letniček nebo bylinek), který udělá radost někomu dalšímu. Zapojit se tak mohou i úplní začátečníci, kteří se se semenařením teprve seznamují. Důležité je zvolit si semenářsky nenáročnou plodinu a opatřit si potřebné základní informace o správném postupu při jejím semenaření.)

Přejít nahoru