Co je to semínkovna?

Jak už název napovídá, představují semínkové knihovny analogii ke klasickým knihovnám, kde si čtenáři dle svého vkusu půjčují knihy, a po přečtení je vracejí zpět. Stejně tak i v semínkových knihovnách se semínka sdílejí a půjčují se závazkem jejich navrácení na konci sezony, pokud se povede z vypěstovaných rostlin získat vhodná semínka.

Jak už název napovídá, představují semínkové knihovny analogii ke klasickým knihovnám, kde si čtenáři dle svého vkusu půjčují knihy, a po přečtení je vracejí zpět. Stejně tak i v semínkových knihovnách se semínka sdílejí a půjčují se závazkem jejich navrácení na konci sezony, pokud se povede z vypěstovaných rostlin získat vhodná semínka.

Posláním semínkové knihovny je šířit semena mezi veřejnost, která z nich bude pěstovat v různých lokálních podmínkách a dál je sdílet. To nejenže umožní zachování daných variet, ale zároveň i jejich postupnou adaptaci na měnící se lokální a klimatické podmínky. Cílem není tvorba strukturovaného katalogu a kolekcí. Pravidla pro značení, třídění a ukládání osiva nejsou tak striktní jako u semenných bank. Semínka jsou zde nabízena všem zdarma, jako důkaz solidarity.

V posledních letech si lidé stále více uvědomují potřebu a důležitost uchovávání semínek. Občanská iniciativa Semínkovna vznikla v roce 2015 na podporu propagace domácího semenaření.)

Přejít nahoru