Zeleninová zahrada v červenci

Klára Jakubíková

Sklizeň česneku

V červenci konečně ubývá práce a začíná pořádná sklizeň. Ještě ale můžeme vysévat fenykl a také letní saláty (zde pozor na vhodný výběr odrůdy, jarní by nám vybíhaly do květu a neudělaly krásnou hlávku, potřebujeme odrůdu uvedenou jako celoroční nebo letní, bývá také uvedena jako odolná proti vybíhání). I bylinky jako bazalka, kopr nebo petrželka se dají s úspěchem dopěstovat — pokud vás neminula invaze slimáků a v kuchyni vám citelně scházejí.

Další z výčtu bude například mrkev a řepa pro podzimní sklizeň a ředkvičky, zelené fazolky a pro zimní sklizeň kapusta nebo kadeřávek.

Čekají nás nejteplejší dny roku, tudíž to podstatné, co bude zahrádka potřebovat, je pravidelná zálivka a ochrana před přílišným horkem. Pokud ještě chceme vysevat listovou zeleninu, pomůže zakrýt ji bílou netkanou textilií, půda si díky tomu lépe udrží vlhkost a také se v největším horku nebude tolik přehřívat. Můžeme si pomoct také mulčem. Není potřeba nad tim složitě přemýšlet, tráva z posekané zahrady nebo vypletý nekvetoucí plevel ponechaný v meziřádku funguje spolehlivě. Navíc po sezoně to všechno zaryté do půdy dodá spoustu materiálu pro lepší vododržnost a obsah živin.

V případě pěstování ve skleníku nebo pařeništi musíme důsledně větrat, pokud svítí slunce, tak nonstop, jinak hrozí, že se rostliny spálí a uhynou.

Cukety na zahradě v červenci

Oproti průběhu počasí posledních let a výskytu chorob se poměrně brzy objevuje plíseň bramborová na rajčeti, metody ochrany jsem popisovala v předchozím příspěvku, dodám, že lze použít také roztok espomské soli (2 lžíce na 5l vody), který rajčatům dodá zároveň vápník. Rajče na nedostatek vápníku dost trpí, poznáme to z hnědých skvrn, které se tvoří na spodní straně plodů. Abychom úrodu zachránili, je nejrychlejší dodat vápník postřikem na list, ale jak na vápnění na celém pozemku rozvedu ještě v následujících příspěvcích, týká se to zejména podzimních prací.

Z dalších chorob, které je nutné sledovat, protože jinak zvládnou zlikvidovat naše snažení kompletně a rychle je plíseň okurková. Projevuje se skvrnami na listech, nejdříve neohraničenými žlutými, ty postupně zhnědnou a odumřou, plody zahnívají. Abychom si ji správně potvrdili, musíme kouknout i na spodní stranu listu, kde uvidíme povlak plísně, z horní strany vypadá ze začátku rozvoje choroby velmi nenápadně.

Naopak padlí se objevuje jako bílé fleky na horní straně a trápí jak okurky, tak dýně, i hrášek, sporadicky se objevuje i na dalších plodinách (může být skoro na všem, ale objevuje se vzácněji). O postřicích na choroby jsem se rozepsala v minulém příspěvku, nyní zmíním ještě jedno preventivní opatření, které musíme řešit u vzrostlejších rostlin — vzdušnost výsadby. Listy příliš u země (a toto se týká i rajčat) nebo příliš husté raději odstraníme, stejně tak ty, které nejsou v nejlepší kondici.

Dál je nutné rajčata, okurky a i luskoviny vyvazovat nebo jim poskytnout oporu. Zálivku musíme provádět tak, abychom nezmáčeli listy, tedy u země hned u stonků.

Ze škůdců se objevují zejména krytonosci a dřepčíci na brukvovitých, ti prvni vyžírají listové srdíčko a škodí na kořenech a v bulvách, druzí jmenovaní vykusují malé kruhové otvory do listů. Efektivní ochrana je velmi komplikovaná, zde nám může opět pomoci zakrytí bílou netkanou textilií. Na brukvovitých už můžeme najít i vajíčka bělásků (vždycky ve skupince, krémové barvy), ty také musíme zlikvidovat. Po vydatném dešti se stále objevují slimáci a jejich důslednou likvidaci doporučuji nepodceňovat, ať si nezakládáte na problém do dalšího roku.

Probíhá sklizeň česneku (buď se napřímí ponechaný květní stvol nebo začne poléhat nať, tehdy je ten správný čas), doporučuji ještě vysévat něco z prvního odstavce na pozemek po česnekové sklizni, ať jej využijete a nenecháte ladem. Pokud ho chcete nechat odpočinout, i tak pro něj bude lepší vyset hořčici nebo svazenku a poté zarýt. Jen u hořčice upozorním na vysoký výskyt škůdců a pokud chceme ostatní brukvovité v dosahu udržet zdravé, raději zvolte svazenku. 

Přeji vám spoustu radosti z prvních okurek, rajčat, cuket a dalších letních pokladů a co nejméně komplikací a škodlivých elementů.

Sklizeň rajčat

Přejít nahoru