Péče o zahradu během června

Připravila: Klára Jakubíková

Letošní sezónu provází vlhké a upršené počasí a to s sebou přináší zejména vyšší výskyt chorob rostlin a vyšší výskyt slimáků. Nejdříve k prvnímu tématu. Důsledně odstraňujte napadené listy i plody, aby se choroba dál nešířila (a napadené části nevyhazujte na kompost, ať si ho nekontaminujete, v půdě mohou spory přežívat životaschopné i několik let). Lze použít i mléčný roztok nebo sodu s mýdlem, na plísně pomáhá postřik heřmánkovým čajem. Obecně je nutné aplikace aspoň jedenkrát do týdne opakovat.

Na začátku léta doporučuji vytvořit podpěry pro hrášek, pnoucí fazole nebo okurky, budou lépe prospívat a čelit napadením houbovými chorobami. Letošní časté srážky plus horko jsou ideální pro rozvoj jak plísní, tak padlí a provzdušnění výsadby je jedním ze základních preventivních opatření, velká část chorob se také dostává na rostliny z půdy. 

Rajčata budou potřebovat vyvazovat nebo jinak zajišťovat oporu stonku a vylamování zálistků, zároveň v současném průběhu počasí je nutné sledovat výskyt plísně bramborové a napadené listy včas vylomit a zlikvidovat. I pokud má rajče spoustu listů u země, je lepší je odstranit, aby se pokud možno žádný země nedotýkal. 

Časté deště a vlhko letos nahrávají opět slimákům, při extrémním výskytu můžeme co nejvíc vysbírat a zlikvidovat, nejvíce jsou aktivní ráno a po velkém dešti. Pomáhá také vytvořit mechanickou bariéru ze skořápek, pilin (ty je nutné obnovovat po navlhnutí), ostrého písku nebo kávové sedliny a podpora přirozených nepřátel jako jsou ježci nebo ptáci, nejlepší likvidátoři jsou indičtí běžci. Odpuzuje je taky česnek, přes česnekový záhon se na další plodiny vesměs nevypraví (a homemade česnekový sprej bude fungovat obdobně). Naopak je přitahují aksamitníky/afrikány a já jich nejvíce aktivních už na jaro najdu taky v kopřivách. 

Obecně ale vydatný déšť pomáhá limitovat škůdce (mšice, molice, svilušky, třásněnky a ostatní savé potvůrky), potlačí i dřepčíky na brukvovitých rostlinách (kdo máte spoustu malých dírek na listech např. ředkviček, tak to jsou oni). I tak je ale nutné výskyt škůdců sledovat a případně zvolit vhodný a šetrný zásah. 

A teď k nejneoblíbenější práci, a to pletí. Pokud mulčujete, je to super pomoc, pokud ne, rozhodně to zvažte, jednak mulč potlačí růst plevelů a pomůže rostlinám vyrovnat se s vysokými teplotami v průběhu léta. Také přináší do půdy další organickou hmotu. V červnu jejich nedostatek ještě nemusí být patrný, hlavně u plodové zeleniny mulč může hodně pomoci a zejména u ní je dobré hlídat dostatek dusíku a fosforu. Rajčata, zejména pěstované v nádobách, jsou také náročná na dostatek vápníku a je dobré na dodání živin pamatovat před násadou plodů. 

Klára je naše externí spolupracovnice, která pro vás připravuje články na náš blog.

Klára Jakubíková
Vystudovala Rostlinolékařství na Mendelu. Odmala se věnuje zahrádkaření a péči o rodinný sad. V současné době je na rodičovské dovolené. Pro projekt Semínkovna píše články na blog.

Přejít nahoru