Semínkovna oslaví 7. narozeniny

Publikováno 13.9.2022

Už sedm let učí Čechy semenařit a letos se probojovala až do semifinále Cen SDGs 2022

Iniciativa Semínkovna slaví! Už sedmým rokem si Češi mohou svobodně vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na Slovensku. Úspěch zaznamenala v Cenách SDGs 2022, kde se probojovala mezi semifinalisty, tedy mezi 20 nejlepších projektů v České republice v kategorii Změna klimatu. Nově je Semínkovna držitelkou ochranné známky. Pro všechny nadšené zahrádkáře a milovníky přírodního zahradničení a na oslavu úspěšného sedmého roku své existence pořádá iniciativa slavnostní setkání, které se uskuteční ve středu 19. října v Knihovně Antonína Švehly v Praze od 15.00 do 19:30. Na účastníky čeká bohatý program, vstup na akci je zdarma.

Semínkovna slaví!

Sedm let existence i úspěšná sezóna si zaslouží pořádnou oslavu. Iniciativa Semínkovna zve všechny milovníky přírodního zahradničení, aby slavili spolu s ní. Oslava narozenin se uskuteční ve středu 19. října od 15.00 do 19.30 v Knihovně Antonína Švehly, která sídlí nedaleko náměstí Míru v Praze.

„Pro návštěvníky jsme připravili bohatý program včetně semínkové burzy, zajímavých tematických přednášek a chybět nebude ani narozeninový dort. Těšit se mohou na zajímavé přenášky Evy Hauserové, autorky několika knih věnovaných přírodnímu zahradničení, soběstačnosti a permakultuře a Kateřiny Pazderů z Katedry Agroekologie a rostlinné produkce, České Zemědělské Univerzity v Praze. Zároveň přiblížím i uplynulých sedm let iniciativy Semínkovna a její rozvoj do budoucna,“ přibližuje chystaný program narozeninové oslavy Klára Hrdá. Zájemci se mohou zapojit do semínkového swapu a podělit se jak o své zkušenosti s domácím semenařením, tak i o přebytky semínek z vlastní zahrady. Semínka mohou věnovat také do místní semínkovny, která v Knihovně Antonína Švehly sídlí. Vstup na akci je bezplatný a rezervace není nutná.

7. Narozeniny Iniciativy Semínkovna:

 • 19. října 2022, 15.00 – 19.30
  Knihovna Antonína Švehly
  Slezská 100/7
  120 00 Praha 2
 • Program:
  15:00 – 19.00 Semínkový SWAP
 • 16.30 – Eva Hauserová – Přírodní zahraničení a domácí semenaření
 • 17:30 – Klára Hrdá – 7 let Iniciativy Semínkovna
 • 18.30 – Kateřina Pazderů – Semínka a legislativa

Vstup zdarma

Semínkovna je semifinalistou Cen SDGs 2022

Iniciativa Semínkovna se již sedmým rokem věnuje osvětě v oblasti úbytku rozmanitosti zahradních plodin. Zároveň motivuje české zahrádkáře, aby se vrátili k tradičnímu domácímu semenaření a uchovávání lokálně adaptovaných odrůd. Letos se poprvé zapojila do Cen SDGs. „V Cenách SDGs 2022 se tentokrát sešlo rekordních 326 projektů. Je to skvělá zpráva o tom, že ani současná složitá situace a veškeré geopolitické dění, nejsou v Česku překážkou k tomu, abychom se zasazovali o lepší budoucnost pro nás pro všechny. Ceny SDGs jsou každoroční oslavou úsilí českých projektů, které se na této práci dlouhodobě podílí. V každé z kategorii porota vybrala dvacítku nejlepších semifinalistů, kam se zařadila také Iniciativa Semínkovna, a to v kategorii Změna klimatu,“ uvedla Ivana Kolářová, projektový manager Asociace společenské odpovědnosti.


Iniciativa Semínkovna
 vznikla v roce 2015 s cílem propagovat domácí semenaření a přírodní zahradničení. Založila ji Klára Hrdá se záměrem vytvořit v Čechách neformální síť míst, kde si zájemci mohou mezi sebou svobodně vyměňovat přebytky semínek ze svých zahrádek.


„Mým prvotním cílem bylo znovu zpopularizovat vymírající znalost domácího semenaření a spolu s tím upozornit i na mizející bohatství v podobně našich tradičních odrůd zahradních plodin.
 Důkazem, že si Češi začínají uvědomovat důležitost těchto věcí je fakt, že se v letošním roce otevřela již dvoustá semínkovna a další stále přibývají,“ říká Klára Hrdá, zakladatelka Iniciativy Semínkovna v České republice a dodává: „Po loňském mírném zpomalení z důvodu kovidové pandemie, zaznamenala letos iniciativa velmi úspěšný rok. Mimo jiné se stala jedním z 20 nejlepších českých projektů zaměřených na změnu klimatu v rámci Cen SDGs 2022, což osobně považuji za velký úspěch. Zároveň se pro ni podařilo získat ochrannou známku, i to nám do budoucna velmi pomůže. V neposlední řadě je cítit, že současná situace vede lidi ke snaze o budování soběstačnosti, byť jen částečné, a jejich motivace začít semenařit roste.“

Akce se koná pod záštitou starostky Ing. Alexandry Udženija

Na akci se spolupodílí Knihovna Antonína Švehly v Praze

Text připravila: Klára Hrdá, Foto: Archiv Klára Hrdá

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru