Program Patron semínek
Článek připravila Nikol Lusková
Slyšeli jste už o programu Patron semínek? V dnešním článku si celý tento projekt představíme a také se dozvíte, jak se do něj zapojit.
Jak Patron semínek vznikl a co je vlastně jeho cílem?
Celá iniciativa vychází z amerického programu One Seed, One Community. V České republice vznikl v roce 2024 a jeho hlavním cílem je podpora semínkových knihoven. Asi se ptáte, kdo celému projektu vdechl život, nebyl to nikdo jiný, než spolek Semínkovna, z.s., spolu se zakladateli a dobrovolníky jednotlivých semínkoven.
Hlavním cílem celého projektu je tak trochu návrat ke kořenům. V dnešní uspěchané době se z našich životů vytrácí péče o zahradu, přitom je to tak uklidňující činnost. Ano, zároveň i náročná, ale člověk si u toho dokonale vyčistí hlavu. V rámci Patrona semínek jde především o pěstování hrachu a fazolí. Nevadí, pokud s tím zatím nemáte žádné zkušenosti, všechno vám vysvětlíme a dokonale vás do celého procesu zasvětíme.
Kromě toho, že proniknete do tajů semenaření, se připojíte i k partě nadšenců, kteří, stejně jako vy, milují přírodu a pěstování plodin. Společně si budete předávat cenné rady, zkušenosti a sdílet úspěchy i neúspěchy.
Co vás v rámci programu čeká?
Jak už jsme zmínili výše, v rámci tohoto projektu půjde o semenaření hrachu a fazolí. Jsou to poměrně nenáročné plodiny, proto se pro začátek skvěle hodí. Celý proces je opravdu jednoduchý, proto s klidem můžete zapojit i děti a udělat si z toho takový váš domácí společný projekt.
Další velkou výhodou použití hrachu a fazolí je to, že mají poměrně krátký životní cyklus a nepotřebují moc místa. Z toho důvodu stačí pouze malý záhonek a za pár týdnů už můžete sklízet semínka.
A co se tedy v rámci programu naučíte?
- správně pečovat o fazole a hrách
- poznáte, kdy jsou semínka zralá
- jak se luští a ošetřují, aby vydržela do další sezony
Také dostanete k dispozici deník, kam si můžete zaznamenávat celý proces semenaření, všechno, co se povedlo, nebo si naopak zaznamenat chyby, abyste věděli, čemu se příště vyvarovat. Víte, že se s námi o své úspěchy můžete podělit? Stačí, když na sociálních sítích přidáte k příspěvku #patronseminek a #seminkovna, a my o vás budeme vědět. Zároveň se díky vašemu sdílení projekt dostane mezi další lidi, které tak můžete inspirovat, aby se do projektu také zapojili.
Nemusíte mít strach, že byste na to v rámci projektu zůstali sami. V rámci e‑mailové podpory budete dostávat upozornění, kdy se třeba semínka vysít, další tipy na pěstování, zajímavosti a mnoho dalšího. V případě, že byste si s něčím nevěděli rady, budeme tady, abychom vám poskytli potřebnou podporu.
A co na konci?
Protože konec se má oslavit, sejdete se nakonec se všemi účastníky projektu na oslavě sklizně. Společně si probereme všechny úspěchy i nezdary, pasujeme vás na Patrony semínek a také od nás dostanete certifikát o absolvování programu. Také přineste svá semínka, ale né všechny, některé si určitě nechte na příští rok.
Dá se říct, že konec v podstatě může být jen začátkem vaší cesty. Může se stát, že vám celý projekt natolik přiroste k srdci, že v semenaření budete pokračovat i po jeho skončení a kdo ví, třeba se stanete i hrdným ambasadorem, a společně s námi budete tento skvělý projekt šířit dál.
V úplném závěru je třeba dodat, že aktuálně běží první pilotní ročník, do kterého již není možné se přihlásit, ale máme pro vás dobrou zprávu! Plánujeme, že bychom celý projekt nechali běžet i v dalších letech, proto bude možné se v příštím roce zapojit, to je skvělá zpráva, ne? Co pro to musíte udělat? Najděte si v seznamu semínkoven tu nejbližší, kontaktujte ji a zapište se na seznam zájemců o projekt.
Věříme, že iniciativa Patron semínek má velký smysl, a jsme nesmírně rádi za zapojení každého jednoho z vás!