Jak darovat semínka do semínkovny?
Jaká vybírat?
Do semínkové knihovny se nejlépe hodí semínka z vlastní sklizně, sebraná z chemicky neošetřených zdravých a vitálních rostlin. Mělo by se jednat o semínka z nehybridních odrůd, nejlépe takových, které dobře prospívají ve vaší zahrádce. V ideálním případě by mělo jít o tradiční krajovou odrůdu. Pamatujte na to, aby semínka byla dobře usušená, vyčištěná a zbavená nechtěných příměsí. U luštěnin myslete na ošetření mrazem coby prevenci napadení zrnokazem.
POZOR!!!
V semínkové knihovně nesmíte nabízet osivo odrůd, u nichž je registrován držitel šlechtitelských práv, bez souhlasu tohoto majitele. Za porušení tohoto pravidla hrozí právní postih. Vlastník šlechtitelských práv, který by v semínkové knihovně nalezl svou odrůdu pod stejným názvem, by mohl vymáhat náhradu škody z ušlého zisku.
Kde je najdu?
Semínka z vlastní zahrady jsou vždy dobrá pro start každé semínkové knihovny. Vyjít můžete také z darů od přátel, rodiny či sousedů. Můžete také uspořádat veřejnou sbírku semínek nebo semínkovou burzu, kdy se zbylá semínka umístí do semínkové knihovny. O pomoc můžete požádat některou z již existujících semínkových knihoven. V nejzazším případě můžete semínka zakoupit. Pak ale vybírejte nehybridní a nemořené osivo. Vyhněte se odrůdám, u nichž je registrován držitel šlechtitelských práv.
S čím začít?
Pro začátek jsou určitě vhodné rostliny a plodiny, které snadno vypěstuje a osemenaří i úplný začátečník. Tím zvýšíte šanci, že se semínka po sezoně do semínkové knihovny opět vrátí. Ze zeleniny jsou to zejména běžné luštěniny (hrách, fazol), rajčata, papriky nebo salát. Využít můžete i řeřichu, rukolu či mizunu. Velmi vhodné a oblíbené jsou také různé letničky a bylinky, jako je měsíček, lichořeřišnice, krásenka a další.
Občas se v semínkových knihovnách objevují také semínka stromů, keřů, divokých rostlin i některá exotická semínka. Příležitostně se pořádají menší burzy sazenic, odkopků, přebytků trvalek nebo pokojových rostlin.
Na co si dát pozor?
Do semínkové knihovny nepatří hybridní osivo a semínka mořená nebo sbíraná z chemicky ošetřených rostlin. Vyhněte se odrůdám, k nimž existuje držitel šlechtitelských práv. Do semínkovny nepatří semínka invazivních či chráněných druhů nebo semínka rostlin nějakým způsobem regulovaných zákonem (marihuana).
Balení a označení semínek
Semínka můžete zabalit do papírových sáčků (hotových nebo skládaných ze starých novin a časopisů). Lze použít i sáčky plastové, ideálně se zipovým zavíráním. Papírové sáčky je možno různě ozdobit, vhodné je zapojit i děti.
Sáčky by měly být vždy řádně označené a popsané. Uveďte viditelně, o jaký druh plodiny a případně i varietu se jedná, rok a místo sklizně, informace o biologii (popínavá/nepopínavá), způsobu pěstování (předpěstování/přímý výsev) a další údaje, které by se při výsevu semínek nebo během pěstování mohly hodit. Pokud se k dané odrůdě váže zajímavý příběh, podělte se o něj.
Některé semínkové knihovny si vedou databázi nabízených semínek a někde existuje i vlastní semínkový katalog. Není to však nezbytné.)