Únor – předpěstování v plném proudu

Publikováno 4.3.2022

Zahradníkovo srdce poskočí, když zjistí, kolik semínek lze předpěstovat. Na parapetech vám může vzniknout soukromý ráj plný nové energie a života.

Zatímco v lednu přilétlo jen pár semínkových vlaštovek, v únoru a začátkem března už přilétne celé hejno. Zahradníkovo srdce poskočí, když zjistí, kolik semínek lze předpěstovat. Na parapetech vám může vzniknout soukromý ráj plný nové energie a života. I když je únor na sluneční paprsky ještě skoupý, některým semínkům to nevadí a prozatím si vystačí s vyššími teplotami a pravidelnou dávkou zálivky.

Pokud jste nestihli v lednu předpěstovat papriky nebo lilek, v únoru máte poslední možnost. Co je v únoru ideální vysévat, tak jsou ředkvičky a rané saláty. Existuje mnoho odrůd, kterým nevadí nižší teploty. Ze salátů jsou to především Král MájeLedový PražanDubáček, saláty přímo k řezu. Z ředkviček můžeme vybírat mezi Růžovou kráskouSlávií nebo odrůdou Saxa. Jestli jste milovníky asijské kuchyně, tak právě teď je čas i pro výsev asijských salátů, kterým zima vyhovuje (pak choi, mizuna).

Další rostlinkou, která snese chlad, je hrách cukrový. Ve skleníku (případně pařeništi) jsou spokojení. Pokud ale nemáte možnost využít skleník, musíte si vystačit s domácími podmínkami a i tak máte pořád ještě mnoho možností, co předpěstovat svépomocí.

Pokud jste milovníky rajčat, tak už máte zelenou a nemusíte se bát, že na ně pospícháte (Citrina, Atomic Grape, San Marzano, balkónové Vilma, keříkové Bajaja).

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na brokolici (Romanesco, Ramoso), kedlubnu, květák (Snowball, Beta, Delta) a celer (Pražský obrovský). Poslední dvě zmiňované zeleniny jsou na předpěstování nejnáročnější, ale určitě se vyplatí to alespoň zkusit, protože například květák je zelenina, která bývá v konvenčním zemědělství nejčastěji ošetřována chemií.

Tento článek pro vás připravila Štěpánka Fejfárková.

Přejít nahoru