Srpen, měsíc hojnosti
Článek připravila Klára Jakubíková
Podle mě je srpen ten nejlepší měsíc v roce. Nerada nakupuju rajčata mimo sezónu, kdy se dají pořídit místní, uzrálá na sluníčku (a když nemusím, opravdu je za celý rok nenakoupím), tudíž hojnost rajčat ze zahrádky je u nás malý domácí svátek. A nejen jich.
Tykvovité rostliny
Cukety, patizony, první dýně, papriky a poslední okurky, většina kořenové zeleniny, cibule a další druhy v tomto měsíci obohatí naši kuchyň a jídelníček. Doporučuji pro pohodlí cukety nenechat je přerůstat do obřích rozměrů, stejně tak patizony jsou chuťově výborné spíš menší. Dýně se naopak vyplatí nepodtrhávat — jejich zralost bezpečně poznáme při poklepu (zní dutě) a když stonek vedoucí k plodu žloutne a odumírá. Cibuli začne měknout nať v krčku těsně nad zemí a začne poléhat, tehdy je vhodná ke sklizni na uskladnění. Jinak ji lze samozřejmě používat v průběhu roku stejně jako jarní cibulku nebo otrhávat nať.
Papriky a lilky
Paprika se dá většinou sklízet už jako zelená ke konzumaci (při semenaření ale musí opravdu bezpečně dozrát do plné zralosti, aby semínka vyklíčila). A u lilků doporučuji nastudovat si konzumní zralost podle odrůdy, ty pro pěstování v nádobách jsou obecně ke sklizni klidně ihned jako malinké, klasické odrůdy, co známe z obchodu, dozrávají až dosáhnou požadované velikosti a vybarví se do plné barvy (buď typické fialové, některé mohou být doběla, ale jde o to, aby jejich barvy byly opravdu syté). Pokud začnou hnědnout, už dochází k přezrávání.
Výběr odrůd
Během letních měsíců se můžeme mimo sklizeň zaměřit na to, jak jsme spokojení s výběrem odrůd. Chceme sklizeň dřív a budeme hledat ranější materiál? Nebo přidáme víc typů, abychom mohli sklizňové období trochu natáhnout? Například u masitých rajčat si vesměs počkáme až do srpna, ale u klasických nebo cherry odrůd ty velmi rané začínají plodit už od poloviny července aspoň na malý salátek k obědu. Podobně je to třeba s kořenovou zeleninou, pozdní mrkve budou vesměs větší a lepší pro uložení, ale vysít část v ranější variantě nám umožní sklízet v průběhu léta a využít ji daleko víc v té nejčerstvější podobě.
Listová zelenina
Během srpna, ale raději během jeho první poloviny, se dá vysít listová zelenina, ředkvičky nebo právě cibulka na nať i krátké odrůdy mrkve. Záleží ale na kvalitě půdy a hlavně na její schopnosti držet dostatek vody. Čím více je půda propustná a závislá na zalévání, tím větší bude problém se vzejitím. Tehdy si budeme muset pomoci například netkanou textilií.
Přihnojení rostlin
Hlavně plodová zelenina pro parádní výnosy může vyžadovat přihnojení, pokud máme kopřivovou jíchu, lze ji použít ředěnou i jako postřik na list. Působí nejen jako rychlý zdroj dusíku, ale i jako odpuzovač škůdců. Aby byla pro použití bezpečná a rostliny nepopálila, musíme jíchu naředit minimálně 1:10, klidně i větší poměr ve prospěch vody. Pomůže i přihodit například kompost ke kořenům nebo pravidelné mulčování, tam se ale účinek dostaví s větším časovým odstupem.
Prevence chorob
V rámci péče a prevence proti chorobám doporučuji rostlinám odstříhávat a likvidovat staré nebo napadené listy (u rajčat i ty, co se dotýkají země, je to prevence plísně), nahnilé nebo poškozené nedozrálé plody a udržovat porost co nejvíce vzdušný.
Bylinky
Nechci zapomenout na bylinky. Ještě před květem je správný čas na sklizeň majoránky, bazalky, oregana, máty, petrželky, libečku nebo estragonu. Můžete je zpracovat jako pesto, usušit nebo smíchat s máslem a uchovat v mrazáku (a bylinkové máslo kolikrát jako když najdeme). Bylinky můžete také naložit do oleje. Zkrátka možností je spousta a je super vyzkoušet více variant, abychom našli pro nás tu pravou.
Závěrem
Správnou a citlivou údržbou si můžeme užívat plodů naší zahrádky i během podzimních měsíců. Teď je ten správný čas pomocí preventivní péče zabránit napadení rostlin chorobami nebo jejich vysílení při nevhodné zálivce či suchu.
Přeji co nejvíce radosti z letošní úrody!