Reportáž ze zahájení semínkovny v Benátské dne 14.9.2015
Publikováno 22.9.2015
Zdravím všechny příznivce semínkoven,
Chtěla bych v krátkosti shrnout průběh slavnostního odpoledne – zahájení fungování semínkovny v Benátské 2, které se konalo v pondělí 14.9.2015 v informačním centru Botanické zahrady Př. Fakulty UK v Praze.
Otevření semínkovny se neobešlo bez problémů. Kvůli rekonstrukci knihovny ČBS se semínkovna měla stěhovat nejprve do exteriérů zahrady, následně se, ale díky vstřícnosti personálu zahrady a pana ředitele (kterým tímto ještě jednou velmi děkuji), konalo v krásných prostorách informačního centra.
Předchozí večer byla semínkovna připravena a to díky neocenitelné pomoci mých přátel, kteří pomohli semínka rozdělit do sáčků a popsat. Na výrobu naší semínkovny byl použit „recyklovaný“ šuplík z vysloužilého příborníku. Připojila jsem ještě stručná pravidla, logo iniciativy a zápisový list.
K dispozici zájemcům byly knížky o semenaření od pana Dostálka z neziskové organizace Gengel. Tomu patří velký dík za maximální podporu, kterou iniciativě semínkoven a i mě poskytuje od samého začátku. Jeho cenných připomínek, rad i praktických zkušeností si velice vážím.
Hostem slavnostního zahájení byl student gymnázia Jan Novotný, který se semenaření věnuje a jehož znalosti v tomto oboru jsou obdivuhodné. Honza vede webové stránky http://www.semenareni.webnode.cz a založil semínkovnu v Libenicích. Také on iniciativu Semínkovna od začátku velmi podporuje a poskytl mnoho praktických postřehů a semínka ze své sklizně. Během zahájení měl krátkou řeč o významu semenaření a uvedl i několik tipů pro ty, kdo se semenařením chtějí začít. Honzovi patří za jeho pomoc velké díky.
O zahájení semínkovny projevilo zájem několik novinářů. Samotného zahájení se zúčastnili 4. Výsledkem byly moc pěkné články a rozhovor, za které moc děkuji. Slavnostnímu zahájení předcházelo ranní natáčení živého vstupu do studia 6. Prostor semínkovnám věnoval také pořad Václava Žmolíka na ČR 2. Jsem moc ráda, že se informace o semínkovnách podařilo představit širšímu publiku. Díky tomu se o podporu semenaření a informace o ohrožení biodiverzity pěstovaných plodin začalo zajímat více lidí – a to je moc dobře. Zájem o založení semínkoven je velký.
Počet zájemců o semínkovnu, kteří na akci dorazili, nebyl sice vysoký, nicméně část z nich již donesla i přebytky semínek z vlastních zahrádek. Tím podpořili myšlenku koloběhu osiva ze zahrádky do zahrádky. Velmi za dary semínek děkuji! Brzy se objeví v semínkovně.
A o jaká semínka byl největší zájem. Jasně vedou fazole, zejména staré odrůdy. Speciální pozornost byla věnovaná odrůdě nazvané „Koko z Prahy“, která nějakým hnutím osudu doputovala až do Francie, odkud jsem jí pro semínkovnu získala. Zájem byl ale také o další plodiny a semínka bylinek.
Závěrem chci ještě jednou poděkovat všem, kteří přišli, těm, kteří se na akci i semínkovně svým dílem podíleli, i těm, kteří tuto iniciativu podporují. Věřím, že o semínkovna bude zájem a přispějí k obrodě semenaření i propagaci přírodního zahradničení…
Krásný večer,
Klára