Patron semínek, část druhá

Tento článek pro vás připravila Nikol Lusková

V předchozím článku jsme si popsali celý projekt Patron semínek. Možná si ještě vzpomenete na zmínku o tom, že pro začátek je vhodné zvolit fazole a hrášek. V dnešním článku se k oběma plodinám vrátíme a něco málo si o nich řekneme.

Hrách setý

Hrášek, nebo také hrách setý, je ideální plodila pro začátky semenaření. Je nenáročný a nezabere moc místa. Co možná nevíte, hrách je v podstatě i dekorativní rostlina. Některé odrůdy mají velice nápadné květy, takže v kombinaci s letními květinami vytvoří naprosto dokonalou oázu. Některé odrůdy hrachu jsou popínavé, proto se hodí spíše do míst okolo plotu, případně musíte vymyslet jinou oporu. Hrách také můžete pěstovat v různých velkoobjemových truhlících, které si snadno umístíte třeba na terasu či balkon. 

Kdy je ideální začít s výsevem? 

S výsevem hrášku je ideální začít na jaře, určitě je ale nutné přihlédnout k aktuálnímu počasí. Proto pokud to podmínky dovolí, můžete začít už v březnu, případně počkejte až do dubna. Neodkládejte to ale moc dlouho, aby lusky měly dost času dozrát. 

Při výsevu si také dejte pozor, abyste dodrželi dostatečnou vzdálenost mezi jednotlivými odrůdami. Ideální izolační vzdálenost je 3 — 6 metrů. Pokud byste tuto vzdálenost nedodrželi, snadno se vám může stát, že se jednotlivé odrůdy mezi sebou nakříží, což není ideální.

Sklizeň

Jakmile jsou lusky úplně seschlé, můžete začít se sklizní. Poznáte to tak, že se při lehkém dotyku snadno otevírají. Sklizeň probíhá podle data výsevu, ale obvykle to bývá v období od června do července. Do luštění hrášku můžete zapojit celou rodinu, hlavně děti by to mohlo dokonale zabavit, což se zejména v období prázdnin hodí. A co to vlastně luštění je? Jedná se o proces, kdy z lusků vybíráte semínka. Důležité je, abyste vyluštěná semínka nechali ještě nějaký čas proschnout na talíři či v misce. 

Malý tip ke sklizni, pokud by podle předpovědí hrozil dlouhodobý déšť a rostliny už sesychaly, doporučujeme vám je sklidit celé a nechat doschnout někde pod střechou. Předejdete tak tomu, že seschlé lusky napadne plíseň.

Škůdci a co s nimi?

Mezi časté škůdce hrachu patří zrnokazi. Pokud hrách napadnou, dokáží celé osivo znehodnotit. 

  1. Jak s nimi zatočit? Usušená semínka vložte do sáčku a na několik dní je dejte do mrazáku, nezapomeňte si předem ověřit, zda jsou semínka opravdu dostatečně suchá. 
  2. Jak to poznáte? Semínko musí být natolik tvrdé, že ho nezmáčknete mezi dvěma prsty. Opravdu si na to dejte pozor, protože pokud zmrazíte nedosušená semínka, mohla by je napadnout plíseň. 
  3. Co po vyndání z mrazáku? Semínka nechte dojít do pokojové teploty a teprve pak sáček otevřete. Nesnažte se to uspěchat, semínka by mohla navlhnout a podlehnout plísni

Fazol obecný

Další rostlinou, která je pro začátky semenaření nejlepší, je fazole. Jedná se o velice pestrou plodinu a vybírat můžete z mnoha odrůd. Stejně jako u hrachu můžete zvolit buď popínavé, které potřebují dostatečnou oporu, nebo keříčkové, které snadno umístite do záhonu či do velkoobjemových truhlíků. 

Výsev fazolí 

Vzhledem k tomu, že fazole jsou velice citlivé na chlad, je ideální s výsevem počkat až do druhé poloviny května. Podobně jako u hrachu, je třeba dodržet izolační vzdálenost o šířce 3 — 6 metrů. Potřebovat budete 5 — 10 rostlin, z nichž pak semínka budete sklízet. 

Čas sklizně!

Sklizeň probíhá ve chvíli, kdy jsou lusky dostatečně sechlé a pukají. Obdobně jako u hrachu pak probíhá luštění, co kterého můžete opět zapojit celou rodinu. Kromě luštění se semena dají také vyšlapat či vymlátit. Nejprve si ale ověřte, že jsou semena opravdu zralá, jinak by mohlo dojít k jejich poškození. 

A zase ti škůdci!

I v tomto případě se budeme opakovat, protože fazole ohrožuje stejný škůdce, jako hrách. Jedná se o brouka zrnokaze. Abyste jeho zárodky zničily, postupujte stejně jako u hrachu.

  1. Nejprve si ověřte, že jsou semínka dostatečně suchá, stačí vyzkoušet, jestli je zmáčknete mezi dvěma prsty.
  2. Poté je v sáčku vložte na pár dní do mrazáku.
  3. Po vyjmutí z mrazáku je nechce dojít do pokojové teploty a pak sáček otevřete.

Pár tipů na závěr

  1. Připravená semínka můžete uchovávat v papírových sáčcích, klíčivost si udrží 3 — 4 roky, což je poměrně dlouhá doba. 
  2. Rostliny na semenaření mějte označené, vybírej si ty nejsilnější a nejlépe narostlé.

 

Přejít nahoru