Která semínka probouzí mráz?

Publikováno 2.2.2022

Některá semínka jsou jako Šípková Růženka. Stejně jako se spící kráska probrala až po polibku od toho pravého prince, potřebují i ona k probuzení ty správné podmínky. Semínka běžné zeleniny a květin nevyžadují tento postup. Pokud si ale budete chtít vypěstovat ze semínek růže, jahody, levanduli nebo jeřáb, pak je tento článek určen právě vám.

Příroda je v tomto směru opravdová kouzelnice. Některá semena potřebují k vyklíčení dvě zimy (vilíny). Jiná semena vyklíčí po lesních požárech. Stratifikace může probíhat i v teple a vlhku nebo v trávicím ústrojí ptáků. Můžeme říci, že stratifikace je jakékoliv speciální zacházení, které semínko vyžaduje proto, aby úspěšně vyklíčilo.

Hlavním smyslem studené stratifikace je napodobení přirozených podmínek v přírodě. Semínko spadne na zem, kde prochází obdobími sucha a vlhka. Následně zmrzne, v teplotách pod bodem mrazu setrvá několik týdnů či měsíců, poté roztaje a díky vlhku a teplu může vyklíčit. Pokud by semínku stačilo k vyklíčení jen vlhko a teplo, mohla by řada semínek vyklíčit už na podzim a mladé rostlinky by nepřežily zimu. Evoluce tedy naučila semena rostlin neklíčit, dokud neprojdou chladným a vlhkým obdobím.

Studenou stratifikaci lze provádět více způsoby a jejich volba zpravidla závisí na tom, jak dlouhý pobyt v chladnu semínka vyžadují. Osivo je vhodné umístit do směsi písku se substrátem a v krabičce zahrabat na podzim do záhonu. V domácích podmínkách stejně dobře poslouží navlhčená kuchyňská papírová utěrka, kterou přehneme na poloviny, rozložíme semínka a zabalíme. Celý papírový balíček pak vložíme do uzavíratelného plastového sáčku, pečlivě označíme a umístíme do ledničky, studeného sklepa nebo venkovní kůlny.

Pokud u některého osiva zjistíme v předjarním období, že mělo být stratifikováno po dobu několika měsíců, pak ještě vše můžeme dohnat. Semínka namočíme na 12 hodin do vody a pak je umístíme do plastového sáčku se směsí navlhčeného písku a substrátu. Sáček vložíme do ledničky a pravidelně kontrolujte vlhkost. Hlídáme, kdy začnou semínka klíčit. U některých druhů to může být za dva týdny, u jiných to může trvat dva měsíce.

Z květin takto ošetřujeme například klematis, pivoňky, levandule, fialky, floxy. Semínka těchto rostlin budou ráda za stratifikaci po dobu 2 až 4 měsíců. Klematisu trvá klíčení velmi dlouho, tak doporučujeme trpělivost. Stračky, venkovní ibišky, lobelky, petrklíče nebo orlíčky vystavíme chladu alespoň po dobu 3 až 4 týdnů před vysetím.

Pokud budete chtít množit semeny původní, botanické růže, tak je v suchém písku uložte do mrazáku alespoň na měsíc.

Z ovoce je nezbytné stratifikovat jabloně, meruňky, broskvoně, jeřáb či aronii.

Přejeme úspěšné semenaření a sázejte, sklízejte, sdílejte!

Článek pro vás připravila Lenka Čtvrtečková.

Přejít nahoru