Chci si půjčit nebo darovat semínka

Semínkovna je semínková knihovna a funguje obdobně, jak jste zvyklí u knihoven. Semínka si tu můžete půjčit, se závazkem jejich vrácení po sklizni. Buďte tedy ohleduplní k ostatním i k těm, kteří o semínkovnu pečují: Berte si jen ta semínka, která skutečně vysejete a budete pěstovat! 

Pokud si nejste postupem semenaření dané plodiny jisti, informujte se u zkušenějšího pěstitele, v literatuře apod. Základní informace najdete i v našem online kurzu.

Pro začátek si zvolte jednodušší plodiny (rajčata, fazole, hrách, salát ap.). Informujte se o postupu semenaření dané plodiny dříve, než se pustíte do práce! V semenaření není tak nutná kvantita, ale zejména kvalita, chcete-li si zajistit uspokojivou úrodu v dalších letech.

Pozor na semenaření cuket, dýní ap. Tyto plodiny se velmi rády kříží a určitě by vás nepotěšilo, kdyby se vám odrůda hokaido zkřížila s okrasnou dýní, jejíž dužnina není chuťově tak příjemná a slupka je tvrdá… Pokud se chcete vyhnout zklamání, nejprve nastudujte návod semenaření dané plodiny v doporučené literatuře.

Pokud se chystáte semínka do semínkovny darovat, je dobré je vhodným způsobem nasáčkovat (použít můžete papírové sáčky, recyklovat obálky, složit si sáčky ze starých novin ap., hodí se i plastové zipové sáčky…) a zvláště důležité je sáčky správně označit a popsat. Stačí uvést druh, odrůdu, rok a místo sběru. Máte-li chuť a čas, připište i vlastnosti odrůdy a postup jejího pěstování a další informace, které uznáte za vhodné.

Přejít nahoru